Make your own free website on Tripod.com

İRC KOMUTLARI

CHANSERV KOMUTLARI

register Komut: /chanserv register #kanal şifre description - Kanal kurmak için kullanılır. Kurmak istediginiz kanal daha once register edilmemiş olmalıdır. Bu komutu kullandığınızda kanalda op(operator) olmanız gerekmektedir. Description(açiklama) ile kanal şifresinin aynı olmaması gerekmektedir

set: Bu komut kanalın özelliklerinin ayarlanmasında kullanılır.Beraberinde aşağıda belirtilen modüller ile kullanılır.

founder Komut: /chanserv set #kanal founder - Kanalın founderini degiştirmek için kullanılır. Komutu kullandığınızda kullanmakta olduğunuz nickin founder olmasını sağlar. Komutu kullanmak için kanalın şifresini identify etmelisiniz.

passwd Komut: /chanserv set #kanal passwd yenisifre - Kanalın şifresini değiştirmek için kullanılır. Kullanmak için kanalın şifresini identify etmiş olmak gerekiyor.

desc Komut: /chanserv set #kanal desc yeni description - Kanalı kurarken yaptığınız description i değiştirmek için kullanılır. Kanalın şifresi identify edilmelidir.

mlock Komut: /chanserv set #kanal mlock +-ntrispklmR - Kanalın bir cok ayarı bu komutla kilitlenir. Herhangi bir opun kanalın ayarları ile oynayamaması icin kullanılır. En ideal sekli +ntr-ispklmR olmasıdır. /chanserv set #antalya mlock +ntr-smkliRp

opguard Komut: /chanserv set #kanal opguard on|off - Kanalda aop ve sopların dışında kimsenin op olamamasi için kullanılır.

keeptopic Komut: /chanserv set #kanal keeptopc on|off - Kanalda kimse kalmadığı zaman topic in kaybolmamasi icin kullanilir. Topiclock ayarlandığı zaman buna gerek kalmaz.

url Komut: /chanserv set #kanal url web adresi - Kanalin web sayfasını kanala url yapmak için kullanılır.

ident Komut: /chanserv set #kanal ident on|off - Kanalda nickini identify etmeden aop ve soplarin chanservden op alıp almamalarını denetler. On olduğu zaman chanserv identify edilmeden hicbir nicke op vermez.

restrict Komut: /chanserv set #kanal restrict on|off - On olduğu durumlarda kanala aop ve soplardan başkası giremez.

private Komut: /msg chanserv set #kanal private on - Kanalda çıkın zaman whois çekildinde o kişi kanalda olsa bile görünmez.

topiclock Komut: /chanserv set #kanal topiclock off|sop|founder - Kanalda topic degiştirme derecesini belirler. Hangi düzeyde ayarlanırsa o düzey ve üzeri topic degiştirebilir.Bir düzey belirlenip daha sonra bu komut kullanılarak topiclock off yapılırsa mutlaka keeptopic kullanılarak topic korumaya alınmalıdır aksi halde kanalda kimse kalmadıgında topic kaybolur.

leaveops Komut: /chanserv set #kanal leaveops on|off - Kanalda hiç op kalmadığı zaman son op çıkar çıkmaz chanserv kanalda duran birine op verir. Kimse yokken ilk girene op veri. Off durumuna ayarlanırsa kanalda op kalmadığında ve ya kanalda kimse yokken kanala ilk girene chanserv op vermez.

unsecure Komut: /chanserv set #kanal unsecure on|off - Kanal güvenliğinin eksik olması durumudur.

private Komut: /chanserv set #kanal private on|off - Kanalın özel kanal olduğunu belirtir.

memo Komut: /chanserv set #kanal memo aop|sop|founder - Kanala memo göndermek için en küçük seviyeyi belirler. Kanal ilk kuruldugunda varsayılan ayarı aop düzeyidir.

sop Komut: /chanserv sop #kanal add|del nick - Birisini sop=superoperator yapmak için founderlar kullanabilir. Founderların bir nicki sop ve ya aop yapabilmesi için o nickin register edilmiş olması gerekir. Silerken nick yerine sadece listede ki numara da kullanılabilir.

aop Komut: /chanserv aop #kanal add|del nick - Herhangi bir kişiye aop=auoto op vermek icin kullanılır. Founder ve soplar tarafından kullanılabilir.

akick Komut: /chanserv akick #kanal add|del nick|adres - Kanala girmesi istenmeyen kişiler icin kullanılır. Degişik şekillerde kullanılabilir. Nicke adres ve ya herhangi bir kelimeye bile konabilir.

drop Komut: /chanserv drop #kanal sifre - Kurduğunuz herhangi bir kanalı düşürmek icin kullanılır. Şifreyi identify etmiş olmak gerekir.

identify Komut: /chanserv identify #kanal şifre - Kanala ayarlarına tam erişimi sağlamak icin şifre identify edilmelidir.

op/deop Komut: /chanserv op|deop #kanal nick - Kanalda bulunan herhangi birine op vermek yada op olan birinin op lugunu almak için kullanılır.

Info Komut: /chanserv info #kanal - Hehangi bir kanal hakkında bilgi almak için kullanılır.mkick Komut: /chanserv mkick #kanal - Kanalda bulunan herkesi atmak için kullanılır. Sop ve founderlar kullanabilir.

mdeop Komut: /chanserv mdeop #kanal - Kanalda bulunan opların topluca opluklarını almak icin kullanilir. Kimse kendine eşit ve üzeri düzeydeki kişiyi mdeop yapamaz.

unban Komut: /chanserv unban #kanal me | all - Kanalda herhangi bir aop ve ya sopun kendine karşı konmuş banları açmak için me komutunu kullana bilirler. All komutunu ise soplar ve founder tum banları açmak için kullanırlar.

count Komut: /chanserv count #kanal - Komutu aop ve üzeri kullanabilir. Kanaldaki op durumunu ve akick durumunu gormek icin kullanılır.

why Komut: /chanserv why #kanal nick - Kanalda op duran bir kişinin hangi nicki identify ettiği ve hangi levelda olduğunu gösterir.

 

NİCKSERV KOMUTLARI

Register Komut: /nickserv register sifre - Bu komutla komutu kullandığınız anda ki nickinizi register etmiş olursunuz.

Set: Bu komut kullandığınız nickin özelliklerinin ayarlanmasında kullanılır.Beraberinde asagida belirtilen modüller ile kullanılır.

password Komut: /nickserv set passwd yenisifre - Nickinizin şifresini değiştirmek için kullanabileceğiniz bir komuttur. Ancak öncelikle nickinizi identify etmiş olmanız gerekir.

kill Komut: /nickserv set kill on|off - Sizin ircde olmadığınız zamanlarda sifrenizin baskalari tarafindan kullanilmamasi için bu komutu kullanarak kill on yapmalısınız. Bunu yaptığınız zaman server sizin nickinizle her girildiginde 60sn içinde identify edilmesini ister. Eğer bu süre icinde identify etmezseniz o zaman sizin nickiniz de Guest olur. Eğer bu fonksiyonu kapatmak isterseniz /nickserv set kill off yazın.

url Komut: /nickserv set url adres - Nickinizden info alan kişinin sizin e-mail ve ya web adresinize ulaşmasını isterseniz. bu komutla nickinize herhangi bir adresi koyabilirsiniz. (Ornek: /nickserv set url mailto:fgencer@usa.net ve ya /nickserv set url http://fgencer.webjump.com) Bu komutu kullanabilmek için nickinizi identify etmiş olmanız gerekmektedir.

nomemo Komut: /nickserv set nomemo on|off - Eğer memo almak istemiyorsanız /nickserv set nomemo on komutunu kullanarak size gönderilen tüm memolari iptal edebilirsiniz. /nickserv set nomemo off yazarsanız nickiniz memolara tekrar açılmış olur.

noop Komut: /nickserv set noop on|off - Komutu aktif hale getirdiğinizde birisi size aop/sop vermek isterse chanserv den size bir not gelir ve o kişi sizin nickinize aop/sop veremez.

access Komut: /nickserv access add|del adres - Bu komutla nickine bir giriş listesi oluşturabilirsiniz. Adres yazan kisma yazacağınız adres ile girdiğiniz zaman nickiniz kill on olsa bile nickserv identify istemez.

identify Komut: /nickserv identify şifre - Registerli nickinizi identify(tanıtmak) etmek için kullanılır. Komutun bu formatı sadece o anda kullandıgınız nick içindir. Başka bir nicki identify etmek için /nickserv identify nick şifre şeklindeki kullanım uygundur

recover Komut: /nickserv recover nick şifre - Nickinizin belli bir süre kullanılmaması için bu komut kullanılır.

ghost Komut: /nickserv ghost nick şifre - Nickiniz herhangi biri tarafindan kullanıldığında ve ya siz düştüğünüz halde nickiniz düşmediyse bu komutla nickinizi kullananı yada düşmemiş nickinizi server dan atabilirsiniz.

drop Komut: /nickserv drop nick şifre - Daha önce register ettiğiniz bir nickin registerini kaldırmak için kullanılır.

info Komut: /nickserv info nick - Register edilmiş herhangi bir nick hakkında nickservden bilgi istemek için kullanılır.

.

 MEMOSERV KOMUTLARI

send Komut: /memoserv send nick #kanal-Komut herhangi bir kanala ve ya nicke not bırakmak için kullanılır. Memo gönderebilmeniz için hem nickinizn hemde göndereceğiniz kişinin nickinin registerli olması gerekir.

sendsop Komut: /memoserv sendsop #kanal-Komut sadece kanalın soplarına not bırakmak içindir.

list Komut: /memoserv list-Size gönderilen memo mesajlarının listesini görmek için kullanılır.

read Komut: /memoserv read memonumber-Size gelen memolar number yerine listedeki numaralarını yazarak okuyabilirsiniz.

del Komut: /memoserv del memonumber-Okudugunuz memoları silmek için kullanılır.

undel Komut: /memoserv undel memonumarası-yanlışlıkla sildiginiz bir memoyu geri almak için kullanılır; ancak üzerine başka memo gelmiş ise sildiğiniz memoyu geri alamazsınız.

purge Komut: /memoserv purge Birikmiş olan tüm memoları silmek için kullanılır.

forward Komut: /memoserv forward memonumber nick-Size gelmis bir memoyu baskasina yollamak icin kullanılır. kişinin nickinin registerli olması gerekmektedir.