Make your own free website on Tripod.com

VİRÜSLERDEN NASIL KORUNURUM?

 Bilgisayar virüsleri Internet'ten nasıl bulaşır? Bulaşmasın diye ne yapmalıyım?
Gerçi virüs yazarlarının ne yapacağı belli olmaz ama, bilgisayar virüsleri dosyalarda olur, dosyalara bulasır; şimdiye dek hep öyle olmustur. Bu com veya exe soyadlı çalıştırılabilir bir dosya (program) da olabilir, bir Word belgesi de... Günün birinde bir Web sayfasindan veya ilisiginde dosya bulunmayan bir e-posta mesajından virüs bulaşmasını sağlayabilirler mi bilemeyiz ama, dediğimiz gibi virüsler halen dosyalarla bulaşiyor.
Sisteminize bulaşmasi için de bu dosyayı açmanız veya çalıstırmanız gerekiyor. Internet de artık veri alış verişi için en çok kullanılan ortam olduğundan, İnternet'ten bize ulaşan dosyalarda virüs olabilir. Zaten virüsler bugün en çok Internet'ten yayılıyor. Bazı dosyalarda, örnegin resim dosyalarında virüs olmaz diye düşünmeyin; bazı "uyanık" virüs yazarları onu da düşünüp başka bir dosyayı resim dosyasıymış gibi göstermesini iyi biliyorlar. Ama sonuçta virüsün sisteminize bulaşması için virüslü dosyanın diskinize aktarılmış olması yetmez, açılması veya çalıştırılmasi gerekir.
Bu yüzden e-posta ilişigindeki dosyaları açmadıgınız sürece PC'nize virüs bulaşmaz. Tabii önerilerimiz bunlarla sinirli değil; önce virüsler hakkında bilgi verelim, sonra önerilerimizi madde madde sıralayalım.
Virüsler çok çeşitlidir, verilerinizi silen, hatta diskinizin dosya yapısını ve PC'nizin BIOS'unu bozan tehlikeli virüsler vardır. Bazıları sadece yayılma amaçlıdır, verilerinize zarar vermez ama örnegin her gönderdiginiz e-posta mesajina bir dosya seklinde eklenerek e-posta gönderdiginiz kişilere de (tabii gönderdiginiz e-posta ilişigindeki dosyayı açarlarsa) bulaşır. Bunlara solucan (worm) adı verilir.
Bir de Truva atlari (trojan) var. Bunlar ise sisteminize bulaşıp güvenlik açığı yaratırlar ve başkalarının sisteminize erişip verilerinizi okumasına ve verilerinize zarar vermesine yardımcı olurlar. Sonuçta hiçbirisi istenir şeyler değildir ve bunları en başta sisteminize sokmamak, girmişse de temizlemek için önlem almak gerekir.
Mutlaka ama mutlaka bir anti-virüs yazılımı kullanın. Bunların bazıları indirdiğiniz programları, hatta e-postalarınızı daha sisteminize iner inmez, siz daha açmadan kontrol ederler. Norton Antivirus, Antiviral Toolkit Pro, McAfee VirusScan gayet başarılı anti-virüs programlarıdir. Shareware sitelerinde 30 günlük demo sürümlerini de bulursunuz ama süreleri doldugunda bir daha aynı Windows üzerinde çalışmadıklarından satın almanizi öneririz. Sonuçta güvenliginiz bu paraya değer.
Güncel anti-virüs programlarinin Live Update adi verilen güncelleme bilesenleri vardir. Yani bu bilesenleri Internet’e bagliyken çalistirdiginizda, üretici firmanin sitesinden yeni çıkmış virüslerle ilgili korumaları da indirip programınıza eklerler. Her gün yeni bir virüs çıktıgını unutmayın ve anti-virüs yazılımlarınızı en az ayda bir kez güncelleyin.
Anti-virüs yazılımlarınızı Live Update bileşenleri ile güncellemek size zor geliyor olabilir; öyle ya belki de yavaş bir sunucuya bağlanıp saatlerce sizi bekletiyordur. O halde en azından Tucows gibi Shareware arşivlerini tarayın (Tucows’u Sörfçüler Için bölümümüzde “Bedava programları Internet'te nasıl bulurum? başlığıyla tanıtmıştık). Bu arşivlerde popüler anti-virüs yazılımlarının DAT dosyaları, yani güncellemeleri bulunur; genelde de ayda bir yeni DAT dosyası çkar. Kendi anti-virüs programınız için DAT dosyalarını en az ayda bir indirip kurun.
Internet’te yeni tanıştığınız, yeterince tanımadığınız kişilerden dosya kabul etmeyin. Kötü niyetli bir kişi sırf size zarar vermek amacıyla yakınlık kurmak istiyor olabilir. Güvensizlik hiç hoş bir durum değil ama, ne yapalım.Sadece paranoyaklar hayatta kalır diyorlar.
Gelen e-postalarınız, tanımadığıniz bir kişiden, sizi ilgilendirmeyen bir mesajla gelmişse derhal silin. ilişgindeki dosyayı açmaya teşebbüs bile etmeyin.
Bedava yazılımlarınızı ismi iyi bilinen, güvenilir shareware arsivlerinden veya firma sitelerinden indirin. Bu kuruluşlar dosyalarını Web sitelerine koymadan virüs taramasi yaparlar.
Yasadışı yazılım bulunan sitelerdeki dosyalarda virüsler, Truva atları cirit atıyor, bunu aklınızdan çıkarmayın.